برای نتیجه بخش‌تر شدن آموزش هر سوره، بهتر است خانواده‌ها نیز در جریان کار ما قرار بگیرند تا بتوانیم از همراهی آنها برای رشد فرزندانمان بهره ببریم. خوب است قبل از آموزش هر سوره، والدین را از برنامه کلاس و تغییراتی که سوره مبارکه می‌تواند در فرزندان ایجاد کند مطلع کنیم؛ این کار می‌تواند با یک نامه که به دست والدین می‌رسد انجام شود. متن زیر، نمونه نامه اول برای والدین دانش‌آموزان پایه اول و حاوی معرفی کلی برنامه فهم قرآن و توضیحات مربوط به آموزش سوره مبارکه حمد است.

بسمه تعالی

عرض سلام و احترام خدمت والدین گرامی

همانطور که در جریان هستید فرزندمان در مدرسه در حال یادگیری تعدادی از سوره‌های جزء سی قرآن کریم با رویکرد «فهم قرآن» است. در این رویکرد، سوره‌ها به شیوه‌ای ساده و بدون تکلّف و در عین حال اثربخش و متناسب با نیاز دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. هدف از این آموزش، ارتقاء سطح رشدی دانش‌آموزان و شکوفایی تفکر آنها به واسطه ارتباط با سوره‌هاست. خوب است شما بزرگواران نیز در جریان سیر آموزش سوره‌ها باشید.

برای اینکه بچه‌ها به واسطه سوره‌ها رشد کنند، دو عامل مورد نیاز است؛ یکی شنیدن و خواندن سوره همراه با نشاط و معنویت؛ و دیگری دریافت یک پیام قابل درک، جالب و کاربردی از سوره. هر سوره می‌تواند پیام‌های متنوعی داشته باشد؛ از میان پیام‌های مبتنی بر حقایق سوره و متناسب با اقتضائات فرزندان، یک پیام برای هر سوره توسط کارشناسان تعیین شده است. آموزش هر سوره حداقل سه هفته زمان می‌برد؛ در این مدت، سوره مبارکه هر روز خوانده می‌شود، به گونه‌ای که دانش‌آموزان با سوره انس بگیرند؛ به علاوه، آنها فرصت پیدا می‌کنند پیام تعیین شده برای سوره را تجربه کنند. خواندن با نشاط و مستمر سوره، رشد قابل توجهی از نظر تفکری و رفتاری در فرزندانمان ایجاد می‌کند؛ درک یک پیام ساده از سوره نیز بر این رشد می‌افزاید.

برای این سال تحصیلی به ترتیب نه سوره حمد، ناس، فلق، توحید، مسد، نصر، کوثر، کافرون و ماعون را در نظر داریم که متناسب با شرایط کلاس و دانش‌آموزان تا هر جا بتوانیم پیش می‌رویم. هر بار که آموزش یک سوره را آغاز می‌کنیم، از طریق نامه‌ای مانند همین نامه، شما را در جریان برنامه کلاس قرار می‌دهیم؛ زیرا لازم است بدانید که فرزندمان اکنون با کدام سوره مأنوس است و در حال یادگیری چه پیامی است. در حال حاضر مهمان سوره مبارکه حمد هستیم؛ یعنی سوره را در کلاس می‌خوانیم و بچه‌ها در موقعیت‌های گوناگون با پیام آن آشنا می‌شوند.

پیام سوره حمد برای فرزندمان، «دیدن زیبایی‌های زندگی و تحسین آنها» است؛ یعنی او ضمن انس گرفتن با سوره حمد، با زیبایی‌های گوناگون زندگی که نوعا به آنها بی‌توجه هستیم آشنا می‌شود و یاد می‌گیرد که آنها را تحسین کند.

زیبایی‌هایی مانند آسمان، خورشید، ماه، ستاره‌ها، ابر، دریا، کوه، بیابان، درخت، گیاهان، حیوانات و … (پدیده‌ها)

زیبایی‌هایی مانند برنده شدن، به خیر گذشتن یک خطر، بهبود بیماری، بارش برف و ایجاد فرصت برف بازی و … (رخدادها)

چیزهایی که خدا به ما داده و می‌تواند باعث خوشحالی ما باشد؛ مانند چشم و گوش، دست و پا، سلامتی، قدرت یادگیری، پدر و مادر، معلم، لوازم زندگی و … (نعمت‌ها)

کارهای زیبایی مانند خوب حرف زدن، مهربانی کردن، هدیه دادن، گذشت کردن، آشتی کردن، کمک کردن، خوشحال کردن دیگران، بوسیدن دست پدر و مادر و … (رفتارها)

توقع داریم بعد از این چند هفته که فرزندمان با سوره حمد همراه است، احساس بهتری نسبت به زندگی و داشته‌های خودش پیدا کند و به طور کلی خوشحال‌تر باشد.

شما عزیزان به دو شکل می‌توانید به این جریان کمک کنید؛ یکی این که هر زمان توانستید سوره حمد را در فضایی امن و شاد، با فرزند خود بخوانید یا از او بخواهید سوره را برای شما بخواند و آنچه از سوره آموخته، برایتان بازگو کند؛ دیگر اینکه شما هم سعی کنید سوره حمد را زندگی کنید؛ یعنی حواستان را جمع کنید و زیبایی‌های زندگی خود را ببینید و خدا را به خاطر آنها ستایش کنید. شاید مطالعه دقیق‌تر سوره به این مهم کمک کند؛ از طریق این رمزواره می‌توانید کمی بیشتر با سوره مبارکه حمد آشنا شوید؛ البته محتوای این فیلم آموزشی فقط برای ارتباط بیشتر خودِ شما با سوره مناسب است و آنچه فرزندمان از این سوره باید در نظر داشته باشد، همان پیامی است که در بالا مطرح شد.

موفق، سلامت و در مسیر قرآن باشید.